sobota 4. listopadu 2023

Chlapci a chlapi

Celé dětství obou mých potomků bylo jedno velké předsevzetí, zejména u prvorozené Zory ty velké plány. Nevloží do úst sladkosti, první uzeninu ochutná nejdřív v patnácti a první mobil bude mít v osmnácti. Člověk pomalu couvá, ustupuje, měkne a nakonec je jediným cílem dožití se dospělosti a zachování základních životních funkcí nás rodičů. 

Dlouhé Kvítkovo přemlouvání se zdařilo a my ho přihlásili na kroužek airsoftu. Kdo by nevěděl, je to horda zelených chlapců pobíhajících v lese hrajících si na vojáky s pomocí realistických zbraní střílejících malé plastové kuličky (máme biologicky rozložitelné kuličky, plast v lese samozřejmě neschvalujeme). No co, aspoň nebude pořád sedět u počítače a roztáhne si hrudní košíček na čerstvém vzduchu, shořely poslední záchvěvy předsevzetí o nehraní stříleček včetně střílení v reálu.

Máme celé léto na sehnání výbavy. Po návštěvě Airsoft obchodu, musel Kvítek vlastním roztřeseným písmem stvrdit, že se jedná o dárky k svátku, narozeninám, Mikuláši a k Vánocům. Navrhuji provést symbolický pohřeb alespoň jedné naší debetní karty za pomalé, tklivé vojenské hudby. To neprojde, tak aspoň držíme minutu ticha za padlé peníze.


Můj slovník se rozšířil o dosud neznámé pojmy jako je "nosič plátů" a "kolimátor". Ten název se učím asi dva měsíce, zaměnuji za kulminátor, akumulátor a terminátor. Jeho M čtyřku i nadále nazývám "pistolí", "Nezapomeň si pistol", čímž ho tedy neskutečně ztrapňuji, ještě v kombinaci s kulminátorem,  na mě je to už moc výrazů, nedávám to.

"A budeš tam jezdit autobusem, já tě vozit nebudu, vojáky taky nevozí maminky autem na bojiště."

O den později u kladenského lesoparku na parkovišti K+R, dávaj maminky pusu svým malým chlapcům. Včetně mě.  Malým chlapcům s neprůstřelnými vestami, helmami, kompletně v maskáčích. Chybí už jen z kapsy vytáhnout látkový kapesníček a mávat narukujícím vojínům. 

"A máš ten kolimátor?" Volá za jedním chlapcem jeho maminka. Hmm, umí holka, uznale pokývám. Auta odjedou a z hochů se stávají muži. Ve dvojstupu odchází do lesa. Ještě, že je to jenom hra. 

O dvě a půl hodiny později usedá špinavý maskovaný muž těžce do našeho auta. "Koupil jsem to." Vydechne a vyhrnuje si rukáv, aby se pochlubil s první lehce krvácející modřinou.  Podobný scénář asi probíhá ve všech odjíždějících autech. Jsou to zase naši chlapci.. navždy.

Takže tak.

Airsoftu zdar.

Vaše Helga

10 komentářů:

 1. Tak jsem si musela vygůglit ten "kolimátor". To tomu nemůžou říkat prostě zaměřovač? :-) Takhle je to spíš "zaměňovač" názvů, osobně mi teda nejlíp zní ten kulminátor :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no že jo? A kulminátor si nechám patentovat, bude to měřič kdy kulminuje můj vztek v určité fázi měsíce.

   Vymazat
 2. Mrkni ke me na Zachrante vojina Karlika;) Zmura tenhle letni intenzivni kemp celkem zdatne vylecil, ale kdovi, s cim prijde potom!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vím, četla jsem, pamatuju :-), Kvítka zatím nic nevyléčilo ale kroužky jsou u mých dětí věc relativní, takže uvidíme..

   Vymazat
 3. Paintball je lepší, ale airsoft pořád dobrý. Minimálně lze zaručit, že mládě nebude mít na drogy. :-D

  OdpovědětVymazat
 4. Mě zaujal "nosič plátů". Trochu mi to připadá, jako kdyby se dal přikoupit zbrojnoš.

  OdpovědětVymazat
 5. To aby měl člověk speciální příruční slovníček. A kulminátor by mohl kromě kolimace při kulminaci i kulmovat :-).

  OdpovědětVymazat
 6. Běžné starosti matky syna :-D
  Druhorozený se vracel paibtballových kempů jako jedna velká modřina, až jsem měla strach, že mě někdo udá sociálce.

  OdpovědětVymazat